oby nie być. Co więcej, nie uświadamiamy sobie nawet tego, że kiedyś ludzie obywali się bez całego mnóstwa rzeczy, które w naszych warunkach są po prostu oczywiste.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo nieco odbiegliśmy od meritum. Otóż, prace na wysokościach w obecnej dobie wydają się błahostką, ponieważ mamy na podorędziu podnośniki koszowe. Tego typu sprzęty bez najmniejszego problemu można wynająć, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba. Trzeba tylko poszukać usługodawców w tym obszarze i będzie po kłopocie. Z reguły jest tak, że rzeczony podnośnik wynajmuje się z operatorem. Jakże by mogło być inaczej? Przeciętny Kowalski raczej nie potrafi obsługiwać tego typu sprzętów. To oczywiste.
Zwyżka doskonale sprawdza się, kiedy np. mamy do pomalowania elewację wysokiego budynku, albo też trzeba nieco przyciąć konary drzewa. Z drabiny, choćby najwyższej, trudno byłoby wykonać te zadania, nie mówiąc już o tym, że byłoby to nader niebezpieczne. A to kwestia priorytetowa.
W trakcie robót budowlanych nie sposób
W trakcie robót budowlanych nie sposób uniknąć prac na wysokościach. Czy przy budowie wieżowca, czy przy remoncie domku jednorodzinnego staniemy przed problemem prowadzenia prac w miejscach niedostępnych z poziomu gruntu czy stropu, ani z drabiny. Co wtedy? Rozwiązań jest wiele, co więc wybrać? Rusztowanie, zwyżka, dźwig?
Tradycyjnym, najprostszym i jeszcze niedawno najpopularniejszym sposobem prowadzenia prac na wysokościach były rusztowania. Łatwo dostępne, tanie w wynajmie. Jednak to rozwiązanie ma sporo wad. Przede wszystkim rusztowania są niezbyt mobilne. Poza tym najprostsze rusztowania warszawskie często nie spełniają wymagań BHP. Do montażu bardziej skomplikowanych i większych konstrukcji potrzebny jest projekt zatwierdzony przez uprawnionego specjalistę.
Świetnym narzędziem, aby przeprowadzać prace na wysokościach jest podnośnik. Istnieją różne rodzaje podnośników: koszowe, platformowe, nożycowe. Różnią się także dopuszczalną ładownością oraz zasięgiem. Jednak wybór na rynku jest tak szeroki, że nikt nie powinien mieć problemu z dobraniem odpowiedniego sprzętu do swoich potrzeb.
Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, prowadząc prace na wysokościach zawsze należy zadbać o bezpieczeństwo stosując odzież ochronną oraz konieczne zabezpieczenia, a także przeszkolić odpowiednio swoich pracowników.
Podnośnik natomiast to sprzęt który przede
Skąd wziąć podnośnik koszowy, kiedy mamy do wykonania prace na wysokościach? Okazuje się, że sprawa jest prostsza niż by się komuś mogła wydawać. Otóż, najlepiej rozejrzeć się w swoim najbliższym otoczeniu, bo niejednokrotnie jest tak, że to, czego szukamy, jest blisko nas, tylko jakoś tego nie dostrzegliśmy. Gdyby jednak poszukiwania w realu nie przyniosły pożądanych rezultatów, zawsze można skorzystać z tego potężnego i zarazem przecież tak funkcjonalnego medium, jakim bezsprzecznie jest internet. W wybraną wyszukiwarkę wpisujemy stosowne hasło i już po chwili przed naszymi oczyma pojawiają się stosowne oferty, z których wystarczy wybrać tę najbardziej nam odpowiadającą i już można zlecać wykonanie zadania. Prawda, że to proste?
Zwyżka pozwala na bezpieczne działania na wysokości. Dajmy na to, że musimy odnowić czy wyczyścić elewację wysokiego obiektu. Oczywiste jest, że nawet najdłuższa drabina nie załatwi sprawy. Może na wysokość wystarczy, ale nie zapewni bezpieczeństwa. Podnośnik natomiast to sprzęt, który przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo. Człowiek jest asekurowany przez kosz, na którym się znajduje i może spokojnie pracować, nie obawiając się, że spadnie z wysokości.